Ana Sayfa

EKONOMİ

Seyahat ve Yaşam

Sanat-Kültür-Tarih

SPOR

İşletmede Verimlilik

İşletmelerde İSG

TEKNİK BİLGİ ve ÇÖZÜMLER

Haberler & Duyurular

BLOG

Resim ve Karikatürler

Kayıt

İletişim
Hoşgeldiniz!
Vize istemeyen ülkeler
İllerin Telefon Kodları
Ülkelerin Telefon Kodları
Almanya Seyahatleri
İsviçre Syahati
Fransa Seyahati
Kahire Seyahati
İsrail Seyahati
Uzak Doğu
Amerika (Chicago)
Fast Food Usulü Patates Kızartması
Çek Cum. Seyahati
İspanya Seyahati
BALIKLARIMIZ
Herşey Mevsiminde
Neden Siyah Çay İçiyoruz
Neden Hindistan Cevizi Tüketiriz
Balığa Limon Sıkmak
Himalaya Tuzunun Faydaları?
Hangi Tuzu Kullanmalı ?
Tuz Çeşitleri Hakkında
Hastane Bölümleri ve Anlamları
Hastane Bölümleri ve Anlamları

Hastane Klinik İsimleri ve Anlamları :

Hastalar için hazırlanan ilaç prospektüsleri ile yön, ve yol gösterici olması gereken Hastane Kliniklerinin tabelaları belirli bir tıbbi jargon kültürü olmadan anlaşılması mümkün değildir. Elbette buna sebep Türkçe kelimelerle bu klinik isimlerinin tam ifade edilememesidir. Bunun faydalı tarafı ise, toplumun bilgi ve kültür seviyesinin arttırılmasını sağlamasıdır. Bu amaçla hastane koridorlarında bulunan klinik isimlerinin ne anlama geldiklerinin ve kliniklerin hangi konulara baktıklarının kısa özetlerini aşağıda bulabilirsiniz.

Algoloji

(Kronik) Ağrı Tanı ve Tedavisi Bilimi.

Genellikle kanser ağrıları, nevraljiler, kas-iskelet sistemi ağrıları, boyun ağrıları, omuz-kol ağrıları, sırt ağrıları, bel-bacak ağrıları, damar tıkanıklığına bağlı ağrılar, nedeni belirlenemeyen ağrılar bu bölümde tedavi edilmektedir.

 

Anesteziyoloji

Anesteziyoloji, bedenin tümünün ya da belirli bir bölümünün ağrıya duyarsız hale gelmesini sağlayan işlemleri ameliyatlar öncesinde gerçekleştirmeye yönelik çalışmaları yapan bölümdür.

 

Reanimasyon

Reanimasyon yani yeniden canlandırma ise geçici olarak durmuş yaşamsal işlevlerin tekrar normale döndürülmesi işlemlerinin bütününe denir.

Solunum, dolaşım (kalp durması gibi) aksamaları, böbrek yetmezlikleri, ileri biokimyasal bozukluklarda devreye giren ve ileri teknolojili tıbbi cihazlarla donatılmış yoğun bakım ve izleme ünitelerini içeren hastane bölümleridir.

 

Cerrahi Onkoloji

Kanserin cerrahi yani ameliyat yoluyla tedavi edilmesi bilimi.

Geniş bir sahadaki vücut bölümlerinden kanserli bölgelerin ameliyat yoluyla temizlenmesi tedavisi uygulanır.

 

Çocuk Endokrinolojisi

Yenidoğan döneminden 16 (bazı konularda 18) yaşa kadar olan bebek, çocuk ve ergenler için Hormon ve hormon salgılayan bezleri ilgilendiren hastalıklar ve metabolik sorunlar ile uğraşan bölümün adıdır. Ayr. Bkz. Endokrinoloji

 

Dermotoloji

Cildiye olarak da anılan deri hastalıkları konusunda tanı ve tedavilerin uygulandığı bölüm adı.

 

Endokrinoloji

Hormon sentez ve salgısı yapan iç salgı bezlerinin oluşturduğu Endokrin Sistemin tedavisiyle uğraşan Bilim. İç hastalıklarının önemli bir yan dalını teşkil eder.

Diyabetik, Tiroit hastalıkları, hormonal salgı sorunları, menopoz, osteoropoz, hipertansiyon, yağ metabolizma sorunları, infertilite (kısırlık), büyüme geriliği, şişmanlık, salgı bezleri tümörleri

Endokrin sistem oluşturan salgı bezleri, hipotalamus, hipofiz, tiroid, paratiroid, pankreas, yumurtalıklar (kadında overler, erkekte testisler), böbreküstü bezi (yağ dokusu, endotel (damar iç duvarını döşeyen hücrelerdir).

 

Endodonti

Diş’in pulpa (sinir) yapısına kadar ilerlemiş hastalıkların ve özellikle kök kanalı tedavilerinin gerçekleştirildiği bilim dalıdır.

 

Gastrioloji

Sindirim sistemi hastalıklarının teşhis ve tedavisini gerçekleştiren bilim dalı.

 

Geriatri

Genel anlamı Yaşlılık Hekimliği olarak bilinen bilim dalı.

Hayatın ilerleyen yıllarında, kişilerin sağlığının korunması, hastalıklarının önlenmesi, toplumdan soyutlanmadan yaşamaları ve çok yönlü konulara dayalı tedavilerini hedef alan bilim dalıdır.

 

 

Hemotoloji

Kan hastalıklarının tanı ve tedavilerinin yapıldığı bölüm.

Kansızlık, kanamalar, damar pıhtısı, Lenf bezi büyümesi, lösemi, lenfoma, myeloma gibi hastalıklar konuları arasındadır.

 

İntaniye

Enfeksiyon yani Bulaşıcı Hastalıklar bölümüdür. Genel olarak bakteri, virüs, parazit ve mantar olarak sınıflandırılan mikroorganizmaların yaptığı ateşli veya ateşsiz seyreden hastalıkların tanı ve tedavisiyle ilgilenen bölümdür.

Çok geniş hastalık sahası İntaniye’nin konusudur.

 

Jinokoloji

Kadın hastalıkları bölümü.

 

Kardioloji

Kalp ve dolaşım sistemi hastalıklarını inceleyen bilim dalıdır.

 

Klinik Nerofizyoloji

Sinir sistemini oluşturan beyin, beyin sapı, omurilik ve çevresel sinir gibi ana yapılarda ve kaslarda, kendiliğinden olan yada değişik yöntemlerle yırtılarak oluşturulan elektriksel aktivitelerin bilgisayar yardımıyla elde edilmesi, değerlendirilmesi ile ilgilenen klinik bir bilim dalıdır.

 

Kriyoterapi

Yara, siğil, et beni vs. gibi hastalıklı dokuların dondurularak vücuttan uzaklaştırılması işlemlerini uygulayan tedavi yöntemleridir.

 

Nefroloji

Daha çok böbrek yetmezliği, hipertansiyon, elektrolit bozuklukları ve idrar anormalliklerinin nedenlerinin araştırılması, tedavi olanaklarının belirlenmesi ve böbrek fonksiyonlarının korunması ve takibi konularında yetkin bir iç hastalıkları yan bilim dalıdır.

Ayrıca sistemik hastalıkların (şeker hastalığı, hipertansiyon, romatolojik hastalıklar gibi), akut, hızlı gelişen klinik durumların (sıvı kaybı, kalp yetmezliği, kana mikrop karışması-sepsis gibi), sürekli kullanılmakta olan ilaçların (kemoterapi, anti-romatizmal ilaçlar, kortizon gibi) böbrekler üzerinde oluşturabildikleri olumsuz etkilerin değerlendirilmesi ve çözümlerin üretilmesi ile böbrek yerine koyma tedavilerinin (hemodiyaliz, periton diyaliz, böbrek nakli) planlanması, gerçekleştirilmesi ve bu hastaların hayat boyu takiplerini üstlenirler.

 

Neonatoloji

Gebeliğin 22. Haftasından itibaren başlayarak doğumdan sonraki 28 günlük süreci izleyen, bebeğin ağırlığını, nefes alışını, tüm gelişimini, hastalık olasılıklarını inceleyip değerlendirmeye alan bilim dalıdır. Prematüre bebekler gibi yoğun bakıma alınması gereken yeni doğanların durumları da bu bilim dalının konusudur.

 

Nöroloji

Genel olarak beyin, beyin sapı, omurilik ve çevresel sinir sistemiyle kasların hastalıklarını inceleyen, teşhis ve cerrahi dışındaki daha çok ilaçla tedavi uygulamalarını içeren tıp bilimi dalıdır. Parkinson, Alzheimer, Bunama vs gibi hastalıklar bu bilim dalının ilgi alanlarına girer.

 

Nöroşirurji

Beyinin, sinirlerin ve omuriliğin ameliyat gerektiren hastalıklarıyla ilgilenen bir tıp dalıdır. Örneğin beyin kanamaları, beyin tümörleri, beyin travmaları, beyin damar baloncuklanmaları, tıkanmaları ve anormallikleri bunlardan bazılarıdır.

 

Nöroonkoloji

İyi ve kötü huylu beyin tümörleri, omurilik tümörleri, periferik (çevresel) sinirleri tutan tümörlerin tanısı ve cerrahi tedavisi nöroşirürjik onkoloji (beyin cerrahisi onkolojisi) uzmanlık alanı içindedir.

 

Onkoloji

Kanser hastalıkları bölümü

 

Onkokardiyoloji

Kanser hastalarının kalp sağlıklarının takibi ve korunmasıyla ilgili bölüm.

 

Pediatri

Çocuk Hastalıkları hekimliği olarak anılan, 28 günlükten, 18 yaşına dek, bebek, çocuk ve ergenlerin tıbbi bakımlarıyla ilgilenen bölümdür.

 

Perinatoloji

Gebelik dönemi esnasında hem anne hem de bebeğin sağlığı ile ilgilenen bilim dalıdır. Gebelik dönemindeki riskleri tanılamak, buna göre tedbir ve tedaviler uygulamak temel konusudur.

 

Romatoloji

Romatizmal iltihabi hastalıklar ve diğer kas iskelet sistemi hastalıkları ile uğraşan bilim dalıdır.

Romadoit Artrit, Osteoartrit, Bağ dokusu hastalıkları, Behçet hastalığı,  Akdeniz Ateşi hastalığı, Akut eklem romatizmaları, Omurgayı tutan bağ dokusu hastalıkları (Spondloartropatiler), Metabolik hastalıklar, Damar iltihapları, Amiloidoz, Enfeksiyöz artritler gibi hastalıkların tanı ve tedavi bilimidir.

 

Tıbbi Ekoloji ve Hidroklimatoloji

Termal su, çamur ile karbondioksit, radon, hidrojen sülfür, oksijen, ozon gazlarının ve güneş ışığının insan organizması üzerindeki etkilerini inceleyen ve bunların tedavi edici yararlı özelliklerini kullanarak sağlığı koruma, geliştirme, iyileştirme işlerini uygulayan bölümün adıdır.


  
 

  SGK HASTANE RANDEVU SAYFASI 
 
 
  
Ana SayfaEKONOMİSeyahat ve YaşamSanat-Kültür-TarihSPORİşletmede Verimlilikİşletmelerde İSGTEKNİK BİLGİ ve ÇÖZÜMLERHaberler & DuyurularBLOGResim ve KarikatürlerKayıtİletişim