Ana Sayfa

EKONOMİ

Seyahat ve Yaşam

Sanat-Kültür-Tarih

SPOR

İşletmede Verimlilik

İşletmelerde İSG

TEKNİK BİLGİ ve ÇÖZÜMLER

Haberler & Duyurular

BLOG

Resim ve Karikatürler

Kayıt

İletişim
Hoşgeldiniz!
Vize istemeyen ülkeler
İllerin Telefon Kodları
Ülkelerin Telefon Kodları
Almanya Seyahatleri
İsviçre Syahati
Fransa Seyahati
Kahire Seyahati
İsrail Seyahati
Uzak Doğu
Amerika (Chicago)
Fast Food Usulü Patates Kızartması
Çek Cum. Seyahati
İspanya Seyahati
BALIKLARIMIZ
Herşey Mevsiminde
Neden Siyah Çay İçiyoruz
Neden Hindistan Cevizi Tüketiriz
Balığa Limon Sıkmak
Himalaya Tuzunun Faydaları?
Hangi Tuzu Kullanmalı ?
Tuz Çeşitleri Hakkında
Hastane Bölümleri ve Anlamları
Neden Siyah Çay İçiyoruz
Neden ülkemizde siyah çay içiliyor?

 

Son yıllarda yeşil çay’a olan ilgi giderek artmasına rağmen, İngilizler başta olmak üzere batılılar ve biz çok daha fazla oranda siyah çay tüketiyoruz ama Uzakdoğu ülkelerinin hepsinde, Hindistan’da ve Türkî Cumhuriyetlerinin birçoğunda yeşil çay tüketilmektedir.

 

Bu arada birçok insanın yeşil çay’la siyah çay’ın ayrı bitkilerden elde edildiği gibi yanlış bir kanaati olduğu görülüyor. Hâlbuki bu iki çay’da ve hatta beyaz çay da aynı bitkidir, yalnızca hasat tarzı ve bilhassa işlenişleri nedeniyle farklı iki, hatta beyaz çayla birlikte üç tüketim şekli oluşmuştur.

 

Peki, neden bizler ve İngilizler başta olmak üzere Avrupalılar çay’ı yeşil olarak değil de siyah olarak tüketiriz? Bunun, Almanya’nın Sesi Radyosundan dinlediğim ama doğruluğundan kesin emin olamadığım ilginç hikâyesini sizlerle paylaşmak isterim.

 

Bilindiği üzere 16. Yüzyıl ortalarında Hindistan’da varlık gösteren İngilizler, daha sonraları Hindistan’ı sömürge haline getirerek buralarda sürekli askeri güç bulundurmuştur. Yalnızca Hindistan’la sınırlı kalmayan bu İngiliz varlığı daha sonraları Çin’in birçok bölgelerine kadar uzanmıştır.

 

İşte bu dönemlerde uzun zamanlar oralarda yaşamış İngiliz Subayları ve onların aileleri yerel bir içecek olan (yeşil) çay’a ister istemez alışmışlardı. İngiltere’ye dönen görevliler alıştıkları çay’ı da gerek demlenebilecek formda gerekse de bitki olarak kişisel bazda yanlarında getirmişler ve bahçelerinde yetiştirme girişimlerinde bulunmuşlardı. Tabii bu nedenle çay ilk zamanlar İngiliz subayları ve soyluları arasında birbirlerine ikram edilen bir içecek olmuş ama halk arasında yaygınlaşması İngiliz firmalarının ülkeye çay ithal etmesiyle başlamıştır. Başlamıştır da işte asıl bu ithalatı yapan İngiliz firmasının öngörüsüzlüğü adeta çay’ın İngiltere’deki kaderini değişmiştir.

 

Çay’ı çok büyük miktarda ilk olarak çay’a alışkın olan İngiliz askerleri için İngiltere Kraliyet ordusu ithal ettirmiştir. İthalatı yapan İngiliz firması bu konuda deneyimli olmadığı için aylarca süren Hindistan Britanya seyahatinin hem zamanlamasını hem de çayların ambalajlamasını doğru yapmamış, tahta kutularda gelen yeşil çaylar yollarda çok fazla nem ve sıcaklığa maruz kalarak yeşilliklerini kaybedip kararmışlardı. Bu kararmış çay İngiliz ordusu tarafından reddedilince firma bunları halka pazarlamak üzere piyasaya sundu.

İngilizlerden çok önce Avrupa’ya çay getiren Portekizli tüccarlar ile İngiliz  subaylar ve soyluları arasında çay’ın ismi, Çincenin Mandarin lehçesindeki alışılagelmiş olan  ç’a  ile ifade edilmesine karşın, kararmış haldeki çayı açıklayabilmek için İngiliz firması bu çayları Çincenin Amoy lehçesindeki  t’e  adıyla piyasaya sürdü.
 

Zaten paketlerin üzerlerinde “To English Armee” yazısının askeri kısaltılmışı olan T.E.A. ifadesi bunu kolaylaştırdı ve İngiltere’de bu siyah çayın adı  t’e  ve paketlerin üzerindeki yazılış tarzı Tea de yazım şekli olarak kabul gördü. Yeşil çayı zaten pek tanımayan İngiliz halkı da bu çayı benimsemiş oldu.

 

Sonraları bütün Avrupa’da bu siyah çay daha fazla rağbet görmüş ve oradan bizim ülkemize de ulaşmıştır.

 

Evet, bu hikâye ne kadar doğrudur bilemiyorum ama çok mantıksız da görünmüyor.

 

Bugün yeşil olarak toplanan çay yaprakları bir takım işlemlerden geçirilerek bizlere siyah çay olarak sunulmaktadır ve bu işlemler aylarca süren eski yelkenli gemi yolcuğunda çay yapraklarının başına gelen olaya benzer bir süreçtir.

 
 

  
                                                             
 
TRUVALILAR TÜRK KÖKENLİ miydiler?                     Neden Tatlılarda                    Balığa Limon Neden Sıkılır?
      
Hindistan Cevizi kullanıyoruz?
 
Ana SayfaEKONOMİSeyahat ve YaşamSanat-Kültür-TarihSPORİşletmede Verimlilikİşletmelerde İSGTEKNİK BİLGİ ve ÇÖZÜMLERHaberler & DuyurularBLOGResim ve KarikatürlerKayıtİletişim