Ana Sayfa

EKONOMİ

Seyahat ve Yaşam

Sanat-Kültür-Tarih

SPOR

İşletmede Verimlilik

İşletmelerde İSG

TEKNİK BİLGİ ve ÇÖZÜMLER

Haberler & Duyurular

BLOG

Resim ve Karikatürler

Kayıt

İletişim

Güneş Kremleri
Hoşgeldiniz!
Güneş Koruma Faktörü Nedir?
Cilt Tipleri ve Güneş
UV-İndeksi Nedir
Güneş Kremi nasıl Korur?
UV-Işınları ve D-Vitamini
Cilt Tipleri ve Güneş


 
 

1 MED Nedir?


Cilt tiplerinin tanımları koruma faktörünün seçiminde kolaylık olması bakımından oluşturulmuş bir gruplamadır. Öncelikle konunun daha iyi anlaşılması için MED kavramının bilinmesinde yarar vardır;

Daha önce güneşe maruz kalmamış bir insan teninin güneş kremi kullanmadığı halde cilt yanığı oluşmaksızın “algılanabilir asgari kızarma/bronzlaşma” oluşacak kadar güneşte kalarak aldığı UV ışın dozuna 1 MED deniyor.

MED İngilizce Minimal Erythemal Dose yani Minimum kızarıklık dozu anlamına gelen ifadenin baş harflerinden oluşan kısaltmadır. Bu değer her insan için farklılık gösteriyor. Ancak cilt hassasiyetlerine göre yapılan gruplamalarda standart değerler verilebilir. Örneğin Cilt Grubu I’e dâhil bir kişi için 1 MED < 180 J/m2’dir.

Güneş Kremleri, o şahıs için bu MED süresini “Koruma Faktörü” kadar uzatır. İşte kendinize ait bu MED süresini cilt gruplarına bakarak tahminde bulunabilir ve güneşin UV indeks değerine göre bir koruma faktörü rakamı seçebilirsiniz.CİLT TİPLERİ
 
Almanya Federal Çevre, Doğa Koruma, Yapı ve Radyasyon Güvenliği Bakanlığı (BMUB)’na bağlı bağımsız resmi Bilim-Teknik Üst Kurumu BfS’ye göre cilt tipleri ve MED değerleri;

Cilt tipi I güneşe karşı özellikle ekstra hassastır. Zencefil rengi saçlar kaşlar ve kirpikler, açık renk gözler, çok açık beyaz ve fazla hassas bir ten’e yazın artan çil’ler eşlikeder. Ciltleri Allerjik yapıda olan birçok insan bu gruptandır. Asla bronzlaşamazlar, güneşte ciltleri çabucak kızarır ve bu süre 8 UV-indeks değerinde bile yaklaşık 15 dakika civarındadır. MED < 180 J/m2 

Cilt tipi II açık ve hassas cilde sahip, mavi, gri, yeşil veya kahverengi gözlü, sarıdan, kahverengiye kadar renk aralığında saçları olan, sıklıkla çilleri bulunan insanlardır. Bu gruptaki insanlarda da cilt allerjilerine rastlanabilir. Cilt II tipinde insanlar sınırlı ölçüde bronzlaşabilirler ama sıklıkla güneş yanıklarıyla karşılaşırlar ve bu 8 UV-indeks değerinde yaklaşık 20 dakika gibi bir sürede olur.
MED < 240 J/m2

Cilt tipi III beyaz tenle buğday ten arasında cilde sahip insanlardır. Ela veya kahverengi gözleri, kumraldan kahverengiye kadar renklerde saçları ve bazen de çilleri olan bu tip insanlar bronzlaşma konusunda zorlanırlar ama cilt tipi II’lerden nispeten daha iyidirler ama yine de 8 UV-indeksindeki güneşte yaklaşık yarım saatte ciltlerinde yanık oluşabilir.
MED < 360 J/m2

Cilt tipi IV buğday ile zeytuni renklerde cildi, kahverengiyle koyu kahverengi arasında göz rengi ve koyu kahve saçları olan insanlardır. Bronzlaşmaları kolaydır. 8 UV-indeks değerindeki güneşte 40 dakika civarında kaldıklarında cilt yanıkları oluşabilen kişilerdir. MED < 480 J/m2

Cilt tipi V, koyu buğday ya da açık kahverengi tenli, koyu kahve ile siyah arasında renklerde saçları olan bronzlaşmaları çok kolay insanlardır. 8 UV-indeksli güneşte 60 dakika durmaları halinde cilt yanıkları oluşabilir.
MED < 700 J/m2

Cilt tipi VI koyu buğdayla koyu kahve hatta siyah ten, koyu kahve ile siyah arasında saç rengine sahip insanlardır. UV-indeksi 8 olan ortamda cilt yanıkları yaklaşık 80 dakika sonra oluşur.  
MED < 1000 J/m2

Bazen insanların ten renkleriyle saç veya göz renkleri yukarıdaki tanımlara tam tutmayabilir. Ancak ten rengi ve güneşe karşı ciltlerinin hassasiyetlerine göre kendilerinin hangi gruba dahil olduklarını seçebilirler.

Eğer bunu yapamıyorlarsa cilt tipleri konusunda Dermatologlara danışılması daha doğrudur. Ciddi tıp sitelerinde yer alan “Hangi cilt tipindesiniz?” gibi soru cevaplı testler de bu konuda yardımcı olabilir.


Ciltte kızarıklık yanma gibi problemler oluşmaksızın belirli bir tatil süresinde sağlıklı bronzlaşma için günün UV-indeksine ve güneşte kalınacak sürelere göre gereken güneş koruma faktörü hesaplanmalıdır.

 

                                      
  UV-İndeks Nedir sayfası için Tıklayın...                  D-Vitamini için Ne Kadar Güneşlenmeli?  

                          
                    
 

 


  
Ana SayfaEKONOMİSeyahat ve YaşamSanat-Kültür-TarihSPORİşletmede Verimlilikİşletmelerde İSGTEKNİK BİLGİ ve ÇÖZÜMLERHaberler & DuyurularBLOGResim ve KarikatürlerKayıtİletişimGüneş Kremleri